Enerģijas dzērieni

energijas-dzerieniEnerģijas dzērienus iedala divas grupās:

1) tie, kuru sastāvā ir centrālās nervu sistēmas stimulatori (kofeīns vai tā dabiskie aizvietotāji),

2) tie, kas ir bez stimulatoriem (Isostar, MultiPower). Tiem klāt pievienotās minerālvielas un vitamīni, kuriem nav enerģētiskās vērtības. Tos lieto, lai nodrošinātu intensīvu vielmaiņu (sportisti trenējoties, pie diētām).

Raksts šoreiz būs par enerģijas dzērieniem, kam pievienoti stimulanti, nevis sporta dzērieniem. Šobrīd veikalu plauktos var atrast daudzus un dažādus enerģijas dzērienus, bet populārākie no tiem ir RedBull, Burn, Dynamite uc. Katram no tiem atšķirās sastāvs, pievienoto vielu daudzums, attiecība un cukura daudzums.

Stimulanti, kas pievienoti enerģijas dzērieniem

Kofeīns ir galvenais enerģijas dzērienu simulants. Dabā tas sastopams kafijas un kakao pupiņās, melnajā, zaļajā, tējā matē un arī kolas riekstos. Kofeīns paātrina sirdsdarbību un paaugstina asinsspiedienu, uzmundrina, paaugstina darba spējas. Iedarbība ilgst 3-4 stundas, radot možuma sajūtu.

Paātrinātas vielmaiņas rezultātā ātrāk tiek izsmeltas organisma rezerves (enerģija, nevis kalorijas) . Šobrīd nopērkamajos enerģijas dzērienos kopējais kofeīna daudzums reti kad pārsniedz 80mg, kas līdzinās kofeīna daudzumam vienā tasītē espresso.

Pārdozēšana: Kofeīna pārdozēšanas gadījumā pirmās pazīmes ir enerģijas izsīkums, pārgurums, trīce, drebuļi, sirdsklauves, bezmiegs.

Guarana ir augs, kas aug Brazīlijā un ļoti sen lietots enerģijas papildināšanai. Auga sēklās ir aptuveni 3 reizes vairāk kofeīna nekā kafijas pupiņās. Bet guaranas kofeīns organismā uzsūcas lēnāk un tā iedarbība ir ilgstošāka nekā kafijai Guaranas iedarbībā organisms iegūst možumu, tiek stimulētas cilvēka koncentrēšanās spējas, stabilizējas asinsrite un uzlabojas kuņģa un zarnu darbība.

Iedarbības ilgums parasti saglabājas no 4 līdz pat 6 stundām. Brazīlijā guarana ir ļoti populārs līdzeklis vīriešu potences un seksuālās aktivitātes uzlabošanai, tādēļ šis augs ieguvis kulta statusu.

Pārdozēšana: iespējama tikai kombinācijā ar noteiktiem medikamentiem. NB! Nelietot hronisku slimību gadījumos un ja lietojat jebkurus medikamentus!

Taurīns ir dabiskas aminoskābe, ko organisms ražo pats. Taurīns palīdz regulēt normālu sirdsdarbību un muskuļu kontrakcijas. Tā ietekme uz cilvēka organismu, ja to regulāri lieto, joprojām ir neskaidra. . Vislielākais tā daudzums atrodas gan dzīvnieku, gan cilvēku muskuļaudos, un tas tiek sintezēts aknās. Nav sastopams augos. Taurīns paaugstina sirds muskuļa saraušanās spēku, samazina asinsspiedienu, piedalās taukaudu vielmaiņas procesā (paātrina kaloriju sadegšanu).

Pārdozēšana: iespējama tikai kombinācijā ar noteiktiem medikamentiem. NB! Nelietot hronisku slimību gadījumos un ja lietojat jebkurus medikamentus!

Bieži vien enerģijas dzērieniem tiek pievienots damianas vai žeņšeņa ekstrakts. Damiana ir augs, kurš tautas medicīnā tiek lietots klepus, aizcietējumu un depresijas ārstēšanai. Šim augam tiek piedēvētas arī potenci paaugstinošas īpašības. Žeņšeņs ir pazīstams kā tonizējošs līdzeklis vispārējai organisma stimulācijai.

Pārdozēšana: Mediķi norāda, ka dzerot enerģijas dzērienus, tik pat kā nav iespējams pārdozēt ženšeņa uzņemšanu, jo tā koncentrācija enerģijas dzērienos ir ļoti neliela. Pie pārdozēšanas iespējama paaugstināta asins viskozitāte un palielināts asiņošanas risks.

Glikuronolaktons ir ogļhidrāts, cukurs. Tas dabiski veidojas organismā no glikozes, kur piedalās atindēšanās procesā, palīdzot cilvēka organismam izvadīt atkritumvielas. Glikuronolaktonu satur arī dažādi pārtikas produkti, piemēram, graudi un sarkanvīns.. Tas uzlabo atmiņu, paaugstina koncentrēšanās spējas, ir antidepresīvs līdzeklis.

Pārdozēšana: nav datu par pārdozēšanu.

L-karnitīns ir aminoskābe, kas ļauj muskuļiem maksimāli izmantot enerģiju, tādējādi palielinot to izturību un darbaspējas. Lai gan noskaidrots, ka L-karnitīns ir bioloģiski aktīvs savienojums, kas iesaistīts daudzpusīgu fizioloģisko procesu norisēs organisma šūnās, tomēr daudzas L-karnitīnam piedēvētās pozitīvās īpašības līdz šim nav klīniski apstiprinātas. Iespējams, ka jauni pētījumi un uzlabota L-karnitīna produktu biopieejamība nākotnē varētu palīdzēt atrast efektīvākas tā izmantošanas iespējas.

Pārdozēšana: nav ziņojumu par toksicitāti, vai pārdozēšanu.

Riboflavīns (B2 vitamīns)

B2 ir vitamīns, kas ietilpst fermentu sistēmās, kas nodrošina audu elpošanu, piedalās ogļhidrātu un olbaltumvielu maiņā. B2 avitaminoze cilvēkam sastopama ārkārtīgi reti, jo zināmu daudzumu šā vitamīna regulāri ražo zarnu mikroorganismi.

Pārdozēšana: B2 hipervitaminozes gadījumā rodas ādas un gļotādas iekaisumi, pavājinās redze un tiek nomākta asins formelementu veidošanās (anēmija).

Kā pēdējo gribētu pieminēt pašu cukuru, jo parasti enerģijas dzērieni satur līdz 33-40% cukura, kas ir ~100gr uz 0,33ml pudeli. Cukurs ir kā stimulants, kas ietekmē cukura līmeni asinīs, tādējādi radot īslaicīgus enerģijas pieplūdumu, vai hiperaktivitāti, kam seko atslābums, kas var izpausties kā nogurums, slikta uzvedība (bērniem)vai tieksme pēc papildus cukura.

Pārmērīgs cukura daudzums var izjaukt normālos bioloģiskos procesus, kā rezultātā bērni var kļūt noguruši, neprognozējami un nekontrolējami.

Pārdozēšana: Cukuru pārdozēt, lai tas izraisītu nāvi var apēdot 30 kg īsā laika periodā, bet nāvi neizraisa cukura vielas, bet gan tas, ka nieres nespēj to pārstrādāt. Arī pie krietni mazākām devām, nekā minētā, var rasties atindēšanās problēmas nierēs, sevišķi pie hroniskām nieru slimībām.

Enerģijas dzērienu iespējamās negatīvās sekas

ASV nesen tika pētīta enerģijas dzērienu ietekme uz veselību, rezultātā nekas slikts netika atklāts. Tomēr, Vācijā, Austrālijā un Jaunzēlandē konstatēti neskaitāmi veselības traucējumi, ko rada enerģijas dzērienu lietošana un pārdozēšana.

Tie ir – aknu bojājumi, nieru mazspēja, elpošanas traucējumi, nemiers un uzbudinājums, apjukums, krampji, psihoze, nelabums, vēdersāpes, rabdomiolīze (tiek sagrauti muskuļi un kauli un to toksiskie produkti indē organismu), tahikardija (sirdsdarbības paātrināšanās), sirds aritmija (sirdsklauves), hipertonija (augsts arteriālais asinsspiediens), miokarda infarkts (sirdstrieka), sirds mazspēja un pat nāve.

Zinātnieki arī norāda, ka kofeīns enerģijas dzērienos var traucēt kaulu mineralizācijai skeleta attīstībai kritiskajā posmā (pusaudžu gados, kad visvairāk aug kauli).

Visbīstamākā riska grupa enerģijas dzērienu lietotāju vidū ir bērni, pusaudži un jaunieši, kuri slimo ar diabētu, kuriem ir sirdsdarbības traucējumi, uzmanības deficīta, hiperaktivitātes traucējumi, ēšanas traucējumi, kā arī cilvēki, kas lieto medikamentus vai alkoholu!

Šiem cilvēkiem enerģijas dzērienu lietošana var radīt nopietnus veselības traucējumus. Un diemžēl tieši šī arī ir vislielākā mērķauditorija enerģijas dzērienu reklāmām.

Stimulatori

Stimulatoriem nepiemīt enerģētiskā vērtība, tie tikai mobilizē cilvēka organisma resursus. Augu stimulatoru grupā ietilpst arī efedrīns (no tā ražo amfetamīnu) . Agrāk Rietumos to pielietoja tauku sadedzināšanai, līdz atklāja līdzekļa negatīvās sekas – tas ir spēcīgi stimulējošs, tas izraisa atkarību, halucinācijas un ir narkotisks līdzeklis.

Lai gan enerģijas dzērienos narkotiski līdzekļi nav sastopami, tajos ir stimulatori, kuri pēc molekulu uzbūves ir tuvi narkotikām un iedarbība ir līdzīga (apetīti mazinoša, enerģiju veicinoša, miegu traucējoša). Stimulanti nav iekļauti narkotiku grupā tāpēc, ka tos ir jāpatērē lielos daudzumos, lai sasniegtu narkotisko vielu efektu. Bet tas nav neizdarāms, jo sevišķi vērojot jauniešu paradumus.

Enerģijas dzērienu ietekme

Cilvēks jūtas mundrāks, taču viņš nejūt, ka viņa enerģijas krājumi izsīkst, tādēļ pēc slodzes nepieciešams ilgāks laika periods, lai tās atkal atjaunotu (ēdiens, miegs, ko organisms neprasa, jo stimulanti ir nomākuši vēlmi pēc šīm pamatvajadzībām)

Dabiskos apstākļos nogurums ir aizsargreakcija, kas pasargā no pārslodzes. Taču nemitīgi stimulējot organismu šī aizsargreakcija tiek nomākta un organisma aizsargmehānismi nav dzirdami, organisms ir izsīcis, bet nesignalizē par to.

Enerģijas dzērieni un alkohols

Lietojot sajaukumu enerģijas dzēriens kopā ar alkoholu (kas parasti ir stiprais alkohols, ap 40%) cilvēkiem ar vājāku veselību, īpaši sirds un nieru slimībām, var rasties nopietni veselības traucējumi. Šāds kokteilis ir bīstams veselībai.

Kofeīnam piemīt stimulējoša, asinsvadus sašaurinoša un urīndzenoša darbība, bet alkoholam- nomierinoša, asinsvadus paplašinoša iedarbība, tad šī kombinācija var radīt nopietnus sirdsdarbības un nieru funkcijas traucējumus.

Rezultātā var parādīties pulsējošas galvas sāpes, vemšana un svīšana, var iestāties organisma atūdeņošana. Tās dēļ organismam samazinās alkohola noārdīšanās spējas, tas savukārt paaugstina alkohola toksisko iedarbību un pasliktina pašsajūtu un veselību.

Atkarība

Atkarība vispirms ir nosakāma no katra cilvēka individuālās tendences kļūt atkarīgam. Piemēram, var vērot, kā uz cilvēkiem darbojas kafija vēlos vakaros- citam tā neietekmē neko, cits var visu nakti negulēt.

Arī smēķēšanas atkarība un tas, cik viegli ir no tās atbrīvoties, var liecināt par to, vai cilvēkam varētu veidoties atkarība no enerģijas dzēriena. Taču no enerģijas dzērieniem, kas lietoti saprātīgās devās, atkarīgam nevajadzētu kļūt.

Un tomēr, diētas ārsti brīdina, ka šie dzērieni, bērniem var izraisīt atkarību. Kofeīns nāk no dažādiem avotiem, tāpēc ir grūti pateikt, cik daudz šie dzērieni to satur. Daži no tiem satur B vitamīnus, kas, uzņemti lielās devās, var izraisīt strauju sirdsdarbības paātrināšanos un sirdsklauves, kā arī rabdomiolīzi.

Stimulanti, kas ir dzēriena sastāvā, arī var radīt pierašanu, ja tiek lietoti neadekvātās devās, jo bez noteiktās devas organisms jūtās vājš, noguris, izsalcis un miegains.

Devas

Pie paaugstinātas slodzes dienā varētu izdzert ne vairāk par 0,33 litriem jeb vienu pudeli enerģijas dzēriena.  Tiem, kas pieraduši dzert vairāk, vajadzētu parēķināt, cik kofeīna, B grupas vitamīnu un citu simulantu viņi saņem lietojot paaugstinātu devu. Un attiecīgi domāt par pārdozēšanas sekām. Jādomā arī būtu par to, cik bieži enerģijas dzērieni tiek lietoti, jo visbīstamākā ir tieši regulāra lietošana lielās devās.

Secinājumi : enerģijas dzērieni būtu jālieto “krīzes” situācijās, ievērojot mērenību un intervālus starp lietošanas reizēm. Kā arī jāatšķir enerģijas dzērieni no sporta dzērieniem, kas parasti nesatur simulantus, bet atjauno sāļu un bāzu līdzsvaru organismā, kā arī nodrošina organismu ar ūdeni un mērenu enerģiju.

Nelietot kopā ar alkoholu!

Autors: Liene Stīpniece

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>