10 satraucoši iemesli, kāpēc cukurs nāk tev par sliktu

Produktiem pievienotais cukurs ir viens no modernās diētas sliktākajām sastāvdaļām.Tas var pasliktināt cilvēka vielmaiņu, kā arī palīdzēt attīstīties dažādām slimībām.

cukurs

Izlasi, kādi ir 10 iemesli, kāpēc tev vajadzētu izvairīties no cukura, kurš pievienots dažādiem produktiem.

 1. Pievienotais cukurs ir slikts taviem zobiem un tajā nav svarīgo uzturvielu

Pievienotais cukurs (tāds kā saharoze un kukurūzas fruktozes sīrups), satur ļoti daudz kaloriju, bet nesatur svarīgās uzturvielas. Šā iemesla dēļ tās tiek sauktas par ‘’tukšajām’’ kalorijām. Tajās nav proteīnu, veselīgo taukvielu, vitamīnu vai minerālvielu.

Ja cilvēks uzņem 10-20% kaloriju no cukura (vai vairāk), tas kļūst apr leilu problēmu un ir pamats uzturvielu deficītam.

Cukurs ir slikts arī taviem zobiem, jo nodrošina baktērijām tavā mutē viegli pārstrādājamu enerģiju.

 1. Pievienotais cukurs satur daudz fruktozes, kas var pārslogot aknu darbību.

Pirms cukurs nokļūst asinsritē no zarnu trakta, tas tiek sašķelts divos vienkāršajos cukuros.. glikozē un fruktozē.

 • Glikozeir atrodama katrā dzīvajā šūnā uz planētas. Ja to nesaņemam no ēdiena, tad ķermenis to sāk ražot pats.
 • Fruktozeir citādāka. Mūsu ķermenis to neražo nozīmīgos daudzumos un tā fizioloģiski nav nepieciešama.

Fruktoze lielos daudzumos var tikt sašķelta tikai aknās un tā nav problēma, ja to ēdam mazliet (kā piemēram no augļiem) vai arī pēc tikko pabeigta treniņa. Šajā gadījumā fruktoze tiks pārvērsta glikogēnā un uzglabāta aknās līdz brīdim, kad būs nepieciešamība to izmantot.

Tomēr, ja aknas ir pilnas ar glikogēnu, tās tiek pārslogotas un ir spiestas pārvērst fruktozi taukos. Ja šādi procesi turpinās, tas var novest pie aknas aptaukošanās un dažādām citām problēmām.

Atcerieties, ka augstākminētais neattiecas uz augļiem. Ir neiespējami apēst tik daudz augļu, lai pārdozētu fruktozi.  Kā arī, viss ir atkarīgs no indivīda. Citi cilvēki, kuri ir veseli un aktīvi var izturēt vairāk cukura uzturā, nekā cilvēki, kuri ir neaktīvi un neēd veselīgi kopumā.

 1. Aknu pārslogošana ar fruktozi var novest pie alkohola neizraisītas aknu aptaukošanās

Liekā fruktoze tiek pārvērsta taukos, kas var noslogot aknas un izraisīt alkohola nesaistītu aknu hepatozi. Pētījumi atklāj, ka cilvēki ar aknu hepatozi lieto 2 vai pat 3 vairāk fruktozes, nekā ieteicams.

 1. Cukurs var izraisīt insulīna reizstenci, pamatu sirds un asinsvadu slimībām, kā arī diabētam.

Insulīns ir ļoti svarīgs hormons.Tas atļauj glikozei iekļūt asisnrites šūnās un norādīt tām, ka jāizmanto glikoze, nevis tauki. Pārāk daudz glikozes asinīs ir toksisks stāvoklis un viens no iemesliem diabētam un tā komplikācijām, kā piemēram- aklumam.

Mūsdienu diēta bieži noved pie tā, ka insulīns vairs nestrādā, kā vajag un šūnas kļūst pret to imūnas.

Daudzi pētījumi atklāj, ka daudz cukura lietošana ir saistīta ar insulīna rezistenci.

 1. Insulīna rezistence var attīstīties par otrā tipa diabētu

Kad šūnas kļūst imūnas pret insulīnu, beta šūnas aizkuņģa dziedzerī sāk to ražot vairāk. Bet vienā brīdī, kad insulīna rezistence ir progresējusi, aizkuņģa dziedzeris vairs nespēj saražot pietiekami daudz insulīna, lai spētu cukura līmeni noturēt pietiekami zemu. Šajā brīdī tiek diagnosticēts 2. tipa diabēts.

Cilvēkiem, kuri bieži dzer saldinātos dzērienus, ir par 83% lielāks risks saslimt ar 2. tipa diabētu.

 1. Cukurs var izraisīt vēzi

Divu iemeslu dēļ- insulīns ir viens no galvenajiem hormoniem, kas regulē šūnu augšanu (vēzis- nekontrolēta šūnu augšana), un otrais- cukurs izraisa iekaisuma reakcijas, kas var būt viens no pamatiem vēža attīstībai.

 1. Cukurs ietekmē hormonus un smadzenes tā, ka izraisa lielāku aptaukošanās iespējamību.

Fruktoze atšķirībā no glikozes neapmierina izsalkuma sajūtu un neizraisa apmierinājuma sajūtu smadzenēs.

 1. Tas izraisa milzīgu dopamīna pieplūdumu smadzenēs, tapēc tas ir atkarību izraisošs.

Cukurs izraisa tik daudz dopamīna izdales smadzenēs, kā tas nav iespējams no dabā sastopamiem augiem, augļiem un dārzeņiem. Tieši tāpēc cilvēki, ar nosliecēm uz atkarībām, var kļūt atkarīgi no cukura saturošu produktu lietošanas.

 1. Cukurs ir galvenais aptaukošanās iemesls gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Tas, kā cukurs ietekmē hormonus un smadzenes ir lielisks aptaukošanās pamats.

Pētījumi liecina, ka cilvēki, it īpaši bērni, ar augstu cukura patēriņu ir visvairāk pakļauti aptaukošanās riskam un no tā izrietošajām veselības problēmām.

 1. Cukurs paceļ holesterīna līmeni un izraisa sirds slimības.

Pētījumi liecina, ka liels daudzums fruktozes var palielināt triglicīdu daudzumu, pacelt glikozes daudzumu asinīs, insulīna līmeni un izraisīt aptaukošanos… mazāk kā 10 nedēļās. Nozīmīgi riska faktori sirds slimībām.