Psiholoģiskie šķēršļi svara zaudēšanai

Ja zini, kādi notikumi vai situācijas var izjaukt tavu ceļu uz mērķi, zini arī, kā sagatavoties un tiem pretoties. Daži galvenie faktori, kas var sabojāt tavus veiksmīgi iesāktos plānus:

Tu ik brīdi vēlies būt perfekta. Ja tev ir nereālas iedomas par savām spējām, piemēram, nekad neēst treknu ēdienu vai nepārēsties ballītē, īslaicīga veiksme var pārvērsties par ilgstošu neveiksmi, ikviena kļūda var būt sagrāve. Novērtē savas spējas skaidri, pieņem kļūmes un turpini darbu nekavējoties, kontrolējot sevi un ievērojot plānus. Uzskati katru jaunu dienu par jaunu sākumu.

Traumas vai slimības var izjaukt tavus plānus. Ja kāda iemesla dēļ ilgāku laiku nevari pilnvērtīgi nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, pārvērtē savus ēšanas plānus un uzņemto kaloriju daudzumu. Atrodi veidus, kā tik un tā pavingrot, vismaz minimāli izkustēties. Pēc slimības parasti nepieciešamas pāris nedēļas, lai atgūtu veco formu, īpaši, lai noskaņotu sirds asinsvadu sistēmu pilnvērtīgam darbam, tādēļ ir svarīgi nepārcensties, līdz nejūties pilnīgi vesela.

Izvairīšanās no svariem ir slikta zīme. Tas var izraisīt sevis maldināšanu, nespēju pieņemt realitāti. Jo ilgāk nekāp uz svariem, jo lielāka var būt tava vilšanās, uz tiem beidzot uzkāpjot. Regulāri sveroties, vari izvērtēt pārmaiņas, un, ja tās ir negatīvas, pārdomāt turpmāko stratēģiju.

Brīvdienas un svētki. Ir grūti sevi kontrolēt, kad visapkārt ir plaša garšīgu ēdienu izvēle, ir grūti skaitīt kalorijas, kad ēdiens nav paša gatavots. Taču tas ir jādara, pretējā gadījumā brīvdienas var izjaukt visu diētas sistemātiskumu un psiholoģiski ir grūti atgriezties vecajās sliedēs. Ja esi brīvdienās vai izbraukumā, nelaiskojies, bet dod priekšroku aktīvai atpūtai – pastaigām, sportam; ja esi apmetusies viesnīcā – tur parasti ir arī baseins un trenažieru zāle.

Radikālas pārmaiņas attiecībās. Šķiršanās, smagi konflikti, un citas pārmaiņas privātajā dzīvē spēcīgi ietekmē visu dzīvi. Bieži vien negatīvās emocijas mēs gremdējam pārmērīgā ēšanā vai alkoholā, bet par fiziskām aktivitātēm piemirstam pavisam. Taču aerobie vingrinājumi, gluži otrādi, ļoti labi palīdz pārvarēt stresu un emocionālo krīzi. Turpini arī kontrolēt pārtikas uzņemšanu, pieraksti ēdienus un kalorijas, pat tad, ja tas neizdodas tik perfekti, kā gribētos.

Finansiālas pārmaiņas. Nav daudz cilvēku, kas spētu palikt vienaldzīgi pret naudas trūkumu. Ja ģimenē ir pienākuši grūti laiki finanšu ziņā, neatmet ar roku iepriekšējiem mērķiem un izmanto fizisku slodzi negatīvo emociju izlādei, kā arī turpini iesākto veselīga uztura ziņā – veselīga un laba pašsajūta nav nopērkama par naudu.

Medikamenti. Dažas zāles liek justies nogurušai vai kūtrai. Uzsākot lietot jaunas, nepazīstamas zāles un pamanot līdzīgus simptomus (nogurums, vājums, nespēks), vienmēr konsultējies ar savu ārstu, lai pārvērtētu zāļu lietošanas nepieciešamību vai izvēlētos piemērotākus medikamentus.