Liekā svara ietekme uz veselību
Pieaugošais liekā svara un aptaukošanās īpatsvars visu vecumu cilvēku starpā ir novedis pie izrietoša hronisku slimību pieauguma. Dažas no biežāk sastopamām ir:
Bronhiālā astma. Pētījumi ārvalstīs norādījuši, ka aptuveni trešā daļa jauno astmas gadījumu jaunu sieviešu vidū ir saistīti ar aptaukošanos un lieko svaru. Iemesls pagaidām ir neskaidrs, taču dīvaini, ka zēnu un vīriešu saslimstība ar bronhiālo astmu nav redzami saistīta ar palielinātu ķermeņa masu.
Cukura diabēts. Otrā tipa diabēts, kas pazīstams arī kā pieaugušo cukura diabēts, ir ļoti plaši izplatīts cilvēku vidū, kas cieš no liekā svara. Lai arī iespējams, ka daļai šo cilvēku jau bija paaugstināts ģenētiski noteikts risks saslimt ar diabētu, liekā svara pakāpe nosaka to, cik ātri un strauji slimība attīstīsies. Ir lai zināms, ka liels taukaudu daudzums samazina insulīna efektivitāti, kas nepieciešams organismā, lai glikozi pārvērstu enerģijā. Tā rezultātā aizkuņģa dziedzeris strādā īpaši spēcīgi, nolietojas tā aktīvās šūnas – rodas diabēts.
Žultsakmeņi. Žults sastrēgums un žultsakmeņi stipri korelē ar lieko svaru un aptaukošanos. Turklāt, ja žultsakmeņi atklāti bērna vecumā, tad vairāk kā 50 procentos gadījumu pacientam ir arī liekais svars.
Sirds asinsvadu slimības. Nepareizi ēšanas paradumi un sekojošais liekais svars izraisa paaugstinātu holesterīna un triglicerīdu līmeni asinīs, līdz ar to – arteriosklerozes attīstību, kas ir biežākais sirds slimību un priekšlaicīgas nāves iemesls. Sakarā ar paaugstināto ķermeņa svaru pieaug arī asinsspiediens, radot palielinātu slodzi sirdij.
Ginekoloģiskas problēmas. Liekais svars var izraisīt pāragru dzimumnobriešanu, īpaši meitenēm. Tas tāpat paaugstina neregulāru menstruāciju, dzemdes fibrozes un citu problēmu varbūtību sievietēm turpmākā dzīvē. Agra aptaukošanās ir saistīta arī ar tauku uzkrāšanos ķermeņa augšdaļā un uz vēdera – tas ir bīstamākais aptaukošanās tips, kas stipri palielina sirds un citu orgānu slimību risku.
Miega traucējumi. Līdz pat 7% aptaukojušos cilvēku ir novērota miega apnoja – stāvoklis, kad miegā notiek elpošanas apstāšanās un laiku līdz 10 sekundēm un ilgāk. Šajos laika sprīžos skābekļa līmenis asinī strauji krītas, stāvoklis ir dzīvību apdraudošs. Tāpat šādi miega traucējumi var izraisīt ilgstošu nogurumu un nespēju saglabāt mundrumu dienas laikā, kas, attiecīgi, pazemina mācību un darba kvalitāti.
Kustību – balsta aparāta slimības. Liekais svars var izraisīt daudzveidīgas kaulu, locītavu un muskuļu kaites, īpaši pēdās, kājās un gurnos.
Psiholoģiskas problēmas. Lielākā daļa cilvēku, kas cieš no liekā svara un aptaukošanās tomēr satraucas par savu svaru, izskatu un veselību. Liekais svars neļauj izpildīt daudzas aktivitātes tik pat veikli kā cilvēkiem ar normālu svaru, tādēļ cilvēki kautrējas apmeklēt sporta klubus, baseinus, pasākumus – iespējamās sekas ir izolācija, vientulība, depresija un pārdzīvojumi. San Diego esošajā Kalifornijas Universitātē tika veikts pētījums par bērnu, kas cieš no aptaukošanās, dzīves kvalitāti – rezultāti bija šausminoši, jo šo bērnu dzīves kvalitāte un sevis uztvere bija aptuveni pielīdzināma to bērnu dzīvei, kas tiek pakļauti ķīmijterapijai ļaundabīgo audzēju ārstēšanā.