Notievēšanas līdzekļi - notievēšanas tabletes, plāksteri

Notievēšanas zāles būtu jāapsver kā līdzeklis notievēšanai cilvēkiem, kuru ķermeņa masas indekss (ĶMI) ir lielāks par 30kg/m2. ĶMI var aprēķināt arī šajā mājaslapā!

Līdztekus tam būtu jāapsver arī vidukļa apkārtmērs (sievietēm lielāks par 80cm, vīriešiem lielāks par 94cm), sistēmiskās slimības ( cukura diabēts, dislipidēmija, hipertensija un sirds saslimšanas). Ir dažas saslimšanas, kuru pirmā terapija ir tieši notievēšana ( miega apnoja, hiperholesterinēmija uc.), taču arī šādos gadījumos tas ir jāveic ārsta uzraudzībā!

Tomēr vienmēr pirmais līdzeklis notievēšanā ir sabalansēta diēta un vingrojumu komplekss. Tikai pēc tam, kad ārsta uzraudzībā šīs metodes nav devušas rezultātu, vajadzētu apsvērt kādas citas metodes. Arī ārsta uzraudzībā.

Jāatceras, ka jebkurš notievēšanas līdzeklis ietekmē organismu- citi samazina uzņemto svarīgo uzturvielu daudzumu un līdz ar to var negatīvi ietekmēt izskatu un veselību kopumā, citi satur stimulējošas vielas, kas traucē normālai organisma darbībai un citi savukārt pēc ilgstošas to lietošanas rada pierašanas sekas un citus negatīvus efektus. Pirms lietojat jebkuras notievēšanas zāles vai uztura bagātinātājus , apsveriet, vai to iedarbība būs pietiekami efektīva, lai pēc tam cīnītos ar sekām, ko šīs zāles būs radījušas.

Sāksim ar ieskatu populārākajos medikamentos, kas ir pieejami gan Latvijas aptiekās un saimniecības preču veikalos, gan nopērkami plašajos interneta tīmekļos bez īpašām problēmām. Gan arī nedaudz par tādiem preparātiem, kuri iegādājami tikai ar recepti, ko izraksta sertificēts ārsts. Pavisam īsi par dažām psihotropām vielām (narkotikām), ko dažkārt izmanto kā notievēšanas līdzekli.

Raksta autore : Liene Stīpniece

Tauki un to blokatori - Otrais biežākais aptaukošanās iemesls mēdz būt pārāk liels tauku patēriņš ēdienreizēs. Pārsvarā visi zina, ka tauki satur daudz kaloriju un, uzņemot taukainus ēdienus, samērā viegli var pieņemties svarā.

Ogļhidrātu uzsūkšanas blokatori - Ogļhidrāti (saldumi, makaroni, kartupeļi un daudzas citas lietas) ir viens no biežākajiem aptaukošanās iemesliem. Ar ogļhidrātiem organisms uzņem tiešu enerģiju, kura pārvēršas taukos, ja netiek tūlīt iztērēta.

Tievēšanas tējas - Lēts un diezgan efektīvs veids, kā notievēt, ir regulāri lietot uzturā “tievēšanas tējas”. Metodika: Tievēšanas tēju darbības mehānisms balstās uz tā, ka to saturā ir vairākas vai viena dabiskas, vai mākslīgi radītas zarnu peristaltiku veicinošas (caureju izraisošas) vielas.

Kuņģa tilpumu samazinošie un aizpildošie preparāti - Kuņģa tilpumu klasiski aizpilda ar kuņģa balonu, taču tā ir invazīva operācija ar dažādiem riskiem, tāpēc ir izdomātas dažas šai operācijai pietuvinātas metodes.

Apetīti mazinošie preparāti - Šī ir visplašākā grupa, jo tajā var iekļaut gandrīz jebkuru preparātu no jebkuras citas grupas. Tomēr, visvairāk šajā grupā ietilpst hroma preparāti, šķiedrvielu preparāti, zaļās tējas ekstrakts uc.

Konjugētās linolskābes preparāti (CLA) - Konjugētā linolskābe ir viens no polinepiesātinātās omega-6 grupas taukskābes linolskābes izomēriem. Pētījumos iegūti dati par konjugētās linolskābes ietekmi uz ķermeņa masu fiziski aktīviem cilvēkiem ( vismaz trīs treniņi nedēļā 45minūtes).

Karnitīna preparāti - Karnitīns ir dabiska viela, kas jau atrodas organismā. Ar karnitīna palīdzību organismā notiek tauku transports, kura laikā tauki tiek nogādāti uz šūnu struktūrām, kurās notiek enerģijas veidošanās process, tādā veidā karnitīns liek atbrīvoties šūnās un audos esošajai enerģijai, kas nepieciešama dzīvības procesiem un dažādām aktivitātēm.

Kofeīnu saturoši preparāti - Raksta autore : Liene Stīpniece Kofeīns – centrālās nervu sistēmas (CNS) stimulators. Kofeīnu satur kafijas pupiņas, tējas krūma lapas un šokolāde, kā arī to bieži vien pievieno gāzētajiem dzērieniem un dažādiem medikamentiem, piemēram, saaukstēšanās zālēm, diurētiskajiem līdzekļiem, aspirīnam u.

Zaļās tējas ekstrakts - Arī zaļā tēja satur kofeīnu, bet mazākās devās un šie preparāti ir balstīti uz citu vielu- tanīniem, fenolskābēm, alkaloīdiem, nikotīnskābi, pantotēnskābi, B,C,K,P un PP vitamīniem un daudz citām vielām.

Garcīnijas ekstrakts - Lai gan garcīnijas ekstrakts pieder pie anorektiskiem (apetīti mazinošiem) līdzekļiem, tam nepiemīt centrālo nervu sistēmu (CNS) ietekmējošu efektu. Tā darbojas pateicoties metabolismu (vielu maiņu) uzlabojošam efektam, ko rada hidroksi citriskās skābes.

Greipfrūta un ananāsa ekstrakti - Greipfrūti un ananāsi ir plaši pazīstami kā augļi, kurus ēdot lielos daudzumos, it kā ir iespējams notievēt. Tad nu ir iespēja iegādāties to ekstraktu, kas satur tieši vielas, kas nodrošina tievēšanu, bet nesatur ogļhidrātus (augļu cukurus), kā paši augļi.

Kaijenas piparu ekstrakts - Kaijenas pipari ir čili piparu ģints pārstāvji. Tie tikuši izmantoti kā garšviela daudzos ēdienos daudzās kultūrās un kā tradicionāls medicīnas līdzeklis jau daudzus gadsimtus.