Svarīgakās uzturvielas

Ogļhidrāti - Ogļhidrātu nozīme Ogļhidrāti ir primārais smadzeņu un arī visa organisma enerģijas avots. To uzņemšana pietiekamā daudzumā nodrošina nemainīgas ķermeņa masas uzturēšanu.

Šķiedrvielas - Šķiedrvielu nozīme Uzlabo gremošanu, peristaltiku, samazina pūšanas un rūgšanas procesus zarnās, līdzsvaro zarnu mikrofloru, palielina vitamīnu sintēzi zarnās. Darbojas kā zarnu „birste”, izvada sastāvējušās atkritumvielas.

Tauki - Tauku nozīme Enerģijas avots. Nepiesātināto omega-3 un omega-6 taukskābju avots. Uzlabo taukos šķīstošo vitamīnu uzsūkšanos. Piedalās šūnu sastāvdaļu veidošanā.

Omega-6 nepiesātinātās taukskābes - Omega-6 nepiesātināto taukskābju nozīme Ir svarīga šūnu, tai skaitā nervu šūnu, membrānu sastāvdaļa. Svarīga normāla ādas, matu un nagu stāvokļa uzturēšanai.

Omega-3 nepiesātinātās taukskābes - Omega-3 nepiesātināto taukskābju nozīme Svarīgas nervu sistēmas attīstībai un normālai darbībai. Dienas deva - Bērni 1-8 g.v. – 0,8 g/dienā - Sievietes – 1,1 g/d - Vīrieši – 1,6 g/d - Grūtnieces – 1,4 g/d - Zīdītājas – 1,3 g/d Avoti Sojas eļļa, zivju eļļa, treknas zivis, mazākā daudzumā arī olās un gaļā.

Piesātinātās taukskābes un holesterīns - Piesātināto taukskābju un holesterīna nozīme Nav būtisku šo uzturvielu funkciju, izņemot enerģijas iegūšanu. Dienas deva Pēc iespējas jāierobežo piesātināto taukskābju un holesterīna uzņemšana ar uzturu.

Olbaltumvielas un aminoskābes - Olbaltumvielu un aminoskābju nozīme Galvenais šūnu struktūru komponents. Darbojas gan kā enzīmi un hormoni, gan transporta sistēmas, gan receptori. Gremošanas procesā olbaltumvielas tiek sašķeltas par aminoskābēm, kas ir strukturālās un funkcionālās pamatvienības.