Atkinsa diēta

Šo populāro diētu iesaka tikai cilvēkiem ar labu veselības stāvokli. Pirms diētas uzsākšanas jāpārtrauc medikamentu lietošana un jāveic vispārēja veselības pārbaude, īpaši ņemot vērā holesterīna, insulīna un glikozes līmeni asinīs.

Diētas laikā ieteicams lietot papildus vitamīnus un minerālvielas, hroma piedevas un, ja nodarbojies arī ar fiziskām aktivitātēm – L-karnitīnu.

Atkinsa diēta sastāv no divām daļām – svara samazināšanas posma un uzturošā posma. Pirmā posma laikā tiek izmainīta vielmaiņa un organisms tiek pieradināts pie jaunā dzīvesveida. Otrās daļas laikā tiek lēni un pakāpeniski sasniegts un uzturēts vēlamais svars.

Pirmā fāze ilgst divas nedēļas ilgi, otrā fāze – pēc autora vārdiem – visu atlikušo mūžu. Diētas laikā vielmaiņa tiek izmainīta, piemērota tauku dedzināšanai. Ogļhidrātu vielmaiņa tiek pārstrukturēta, lai izvairītos no saldumu kāres, bada sajūtas un nespēka, ko var radīt straujas cukura līmeņa svārstības.

Pirmais Atkinsa diētas posms

1. Nav jāierobežo pārtikas daudzums vai jāskaita kalorijas. Jāēd tikai tad, kad esi izsalkusi, jāēd lēni un jābeidz ēst, tikko sajūti sāta sajūtu, nevis tik ilgi, kamēr izēsta visa porcija.

2. Jāierobežo ogļhidrātu uzņemšana – dienas ogļhidrātu deva nedrīkst pārsniegt 20 gramus, lai varētu produktīvi sadedzināt taukus. Principā, ja sanāk panašķoties ar ogļhidrātiem bagātu našķi, diēta zaudē jēgu un vari to sākt no sākuma.

3. Pārsvarā tiek uzņemtas olbaltumvielas un taukvielas un to kombinācijas. Jālieto tikai „atļautie” produkti dažādās kombinācijās, pārējie pilnīgi jāizslēdz no ēdienkartes divu nedēļu garumā.

Atkinsa diētā atļautie produkti

- Visi gaļas veidi, tai skaitā putnu gaļa, žāvētās desas un citi gaļas izstrādājumi, taču jāseko līdzi, lai tie nesaturētu ogļhidrātus.
- Visi zivju veidi un jūras produkti.
- Dažādi pagatavotas olas.
- Sieri ar zemu ogļhidrātu saturu.
- Dārzeņi – lapu salāti, redīsi, cigoriņi, olīvas, Ķīnas kāposti, rutki, pētersīļi, gurķi, fenhelis, paprika un selerijas.
- Nelielā daudzumā var lietot diedzētus graudus.
- Sēnes, dažādas garšvielas – ķiploki, dilles, timiāns, pipari, baziliks, rozmarīns, oregano un kajenas pipari, lielākā daļa dabīgo garšvielu. Salātiem var lietot augu eļļu vai citronu sulu.
- No eļļām ieteicamākās ir olīveļļa, sojas, riekstu, sezama, saulespuķu eļļa. No dzīvnieku eļļām – zivju eļļa un dabīgais sviests. Nedrīkst lietot mākslīgās taukvielas, piemēram, margarīnu.

Ierobežotā daudzumā var lietot:
Citu veidu kāpostus, sparģeļus, baklažānus, spinātus, cukini. Avokado, tomātus, sīpolus, bambusa dzinumus. Konservētus vai vārītus zaļos zirnīšus.

Dzērieni

Ūdens un viegli mineralizēts minerālūdens, zāļu tējas. Visi dzērieni, protams, tiek lietoti bez medus vai cukura. Var lietot cukura aizvietotājus – saharīnu, ciklamātu un citus, taču ne tos, kuru nosaukums beidzas ar –oze (saharoze, maltoze utml.). Var lietot gatavos dzērienus ar cukura aizvietotājiem, taču uzmanīgi jāskatās, lai ogļhidrātu saturs būtu nulle. Alkohola lietošana ir aizliegta.

Jāizvairās no „diētiskajiem” produktiem, jo tie satur lielu daudzumu ogļhidrātu un sintētisko taukvielu.

Pilnīgi jāizslēdz no ēdienkartes – saldumi, augļi, cieti saturoši dārzeņi, graudaugi, maizes izstrādājumi.

Atkinsa diētas otrais posms

Pēc pirmo divu nedēļu diētas precīzas izturēšanas var pakāpeniski palielināt uzņemamo ogļhidrātu daudzumu no 20 gramiem uz augšu, taču rūpīgi sekojot, lai nepalielinās svars un atrodot sev piemērotāko līmeni. Kad sasniegts vēlamais svars, pie tāda ogļhidrātu līmeņa arī vēlams apstāties un ievērot turpmāk.