Kādēļ diētas nedod gaidītos rezultātus

Iespējams, ka šogad jau miljoniem cilvēku ir uzsākuši ievērot kādu diētu, taču nav sasnieguši savu iecerēto mērķi. Parasti neveiksmē tiek vainots pats tievētājs, taču ne vienmēr tas tā tiešām ir.

Lielākajai daļai cilvēku piedāvājot, piemēram, šokolādes tāfelīti, nav ilgi jāgaida, kad tie piedāvājumu pieņems, vai vismaz izjutīs kārdinājumu panašķoties. Visvienkāršāk šajā kārdinājumā būtu vainot pašu šokolādi, jo cilvēks taču pielieto vismaz gribasspēku, lai pārvarētu kārdinājumu. Lielākā daļa agrāk vai vēlāk šo kauju zaudē un piekāpjas, bet tieši šis brīdis faktiski arī nozīmē diētas panākumu beigas.

Izanalizēsim, kādēļ tā notika. Kāruma iekāres process sākās ar vizuāli uztvertu signālu, ko prāts pārveidoja par šokolādes tēlu, kas nervu impulsu veidā tiek piegādāts smadzenēm. Šis process ir neizbēgams – ja uztveres orgāni darbojas normāli, smadzenes šo tēlu noteikti saņems. Kad smadzenes saņem informāciju par šo tēlu, tās atceras asociācijas, kas ar šo priekšmetu saistās – šokolāde varētu saistīties ar kaut ko garšīgu, jauku, patīkamām atmiņām utml. Pēc šādas organisma atbildes ir grūti pašam ar gribasspēka palīdzību pretoties un nomākt to, kas nāk pilnīgi neapzināti un nenovēršami.

Praktiski tādu pašu efektu mēs panākam, tikai iedomājoties par šokolādes tāfelīti vai jebkuru našķi, kas varētu izjaukt mūsu cēlos diētas plānus. Smadzenes uztver šo tēlu un atsauc atmiņā tās pašas patīkamās asociācijas tieši tāpat, ja to būtu izraisījis ārējs stimuls. Tas viss norāda uz to, ka ikreiz, kad tiekam kārdināti, mūsu smadzenes arī izjūt vēlmi šim kārdinājumam padoties, bet smadzenes, kā zini, vada mūsu ķermeni un darbības. Pa to laiku diēta atkal ir izrādījusies neveiksmīga.

Labot šo fenomenu ir ļoti grūti. Taču tas ir iespējams vairākos veidos. Pirmkārt, nepiegādājot smadzenēm šāda veida impulsus – neredzot, nedzirdot un pat nedomājot neko tādu, kas varētu radīt nevajadzīgu kārdinājumu. Otrkārt, pakāpeniski mainot asociācijas ar attiecīgo tēlu. Ja zini, ka tavs lielākais kārdinājums ir milzīgs hamburgers, iedomājoties šo hamburgeru, nesapņo, cik jauki būtu tajā iecirst zobus, bet gan piedomā – cik tas satur nevajadzīgu kaloriju, bezvērtīgu tauku, ģenētiski modificētu un pesticīdiem bagātu produktu utt. Tici man, pēc laika ar šo neveselīgo produktu tev saistīsies tikai nepatīkamas asociācijas un vēlme panašķoties būs pazudusi pati no sevis.