Zema ogļhidrātu satura diētu negatīvie aspekti

Populārā Atkinsa diēta, kuras pamatdoma ir ogļhidrātu samazināšana uzturā, ļauj svaru zaudēt diezgan ātrā tempā, īpaši sākumā. Taču, kā liecina daži pētījumi, šis ātri zaudētais svars ir uz ūdens zuduma rēķina. Iedomājies, ka aptuveni 70 procenti tava organisma (un aptuveni 85 procenti muskuļu) sastāv no ūdens – zaudējot daļu no tā, ir viegli panākt svara pārmaiņas.

Strikti ierobežojot ogļhidrātu uzņemšanu un papildus arī sportojot, tu vari nemanot zaudēt nozīmīgu daļu muskuļšķiedru. Mūsu organisms ir ļoti gudrs – vispirms enerģijas iegūšanai tiek izmantota glikoze – cukurs, kura rezerves ir ierobežotas. Glikozes rezerves tiek uzkrātas aknās un mazākā mērā arī muskuļos glikogēna veidā.

Kad glikozes rezerves ir izsmeltas ilgstošas piepūles, diabēta vai, piemēram, olbaltumvielu diētas rezultātā, tiek sadedzināti tauki, bet pēc taukiem – olbaltumvielas jeb proteīnus. Gan tauki, gan ogļhidrāti ne tikai tiek izmantoti kā enerģijas avots, bet arī kalpo kā olbaltumvielu taupītāji – proteīni organismam ir ļoti nepieciešami enzīmu un hormonu funkciju nodrošināšanai, audu atjaunošanai utml. Tādēļ ir loģiska organisma doma vispirms iztērēt pieejamo glikogēnu un taukus pirms olbaltumvielu rezervju patērēšanas.

Ja tu ievēro diētu ar augstu olbaltumvielu, bet zemu ogļhidrātu saturu, ķermeņa glikogēna rezerves tiek ātri izsmeltas. Kad ogļhidrāti ir izsmelti, nevar notikt arī normāla tauku un rezervju glikogēna sadalīšana par glikozi enerģijai, jo šī cikla veiksmīgai norisei ir nepieciešams pietiekams glikogēna daudzums. Cikls apstājas un sāk virzīties pretējā virzienā – asins skābju sārmu līdzsvars tiek izjaukts uz skābo pusi, visa organisma vide kļūst skābāka. Šūnas dzīvo enerģijas badā, ražo vairāk atkritumvielu, bet, lai šīs atkritumvielas izdalītu, nepieciešams palielināt izvadītā urīna daudzumu. Tagad ir viegli saprast, kādēļ organisms zaudē svaru uz izdalītā ūdens rēķina – tas vienkārši cenšas atindēt pats sevi, bet mēs priecājamies par svara zudumu.