Stress un liekais svars

Vai zināji, ka stress un spriedze var padarīt tevi resnāku? Kad esi saspringta, smadzenes atbrīvo ķīmisku vielu – kortikotropīnu atbrīvojošo hormonu, kas, savukārt, pastiprina insulīna produkciju. Insulīns ir pazīstams arī kā tauku uzkrājējhormons. Insulīns ignorē adrenalīna signālus, kas liek sadedzināt taukus, un, gluži pretēji, veicina tauku rezervju uzkrāšanos ķermenī, īpaši vēdera daļā, turpmākai izmantošanai. Kortikotropīna atbrīvojošais hormons arī palaiž kortizola atbrīvošanu, bet tas izraisa bada sajūtu.

Rezultātā, atrodoties hroniska stresa stāvoklī, ķermenis ne tikai pieprasa vairāk pārtikas, bet arī uzkrāj visas liekās kalorijas tauku veidā uz taviem gurniem un vēdera.

Lai tiktu vaļā no stresa laikā iegūtā liekā svara, ir trīs pamatpaņēmieni:

Fiziski vingrojumi

Sports cīnās pret lieko svaru trīs veidos. Pirmkārt, sportošanas laikā tiek sadedzinātas kalorijas un izmantoti ķermenī uzkrātie tauki. Otrkārt, fiziskas aktivitātes paaugstina muskuļu masu, bet muskuļi pieprasa enerģiju visu diennakti. Vairāk muskuļu nozīmē mazāk tauku. Treškārt, vingrošana kompensē insulīna un kortizola negatīvo ietekmi. Regulāra vingrošana, lai mazinātu spriedzi, samazina arī ķermeņa masu.

Antioksidanti

Antioksidanti, kas atrodami, piemēram, raugā vai kviešu dīgstos, kā arī beta karotīns un askorbīnskābe (C vitamīns), ir spēcīgi līdzekļi pret kortizola un insulīna darbību. Izvēloties antioksidantu kompleksus uztura bagātinātāju veidā vai uzņemot tos ar uzturu, tu vari mazināt stresa negatīvās sekas un zaudēt svaru, īpaši apvienojumā ar sportošanu.

Meditācija

Meditācija un citas atslābināšanās metodes var kļūt par nozīmīgu tavas ikdienas sastāvdaļu. Pat mierīga sēdēšana un elpošanas vingrojumu izpilde piecu minūšu garumā var mazināt spriedzi un tās sekas. Tāpat vari apmeklēt jogas, meditācijas, tai-či vai pilates nodarbības sporta klubā.saule / 2008-08-11 18:15:17 (658)
man gan otradi ka stres ta svars nost...ka ta?
diiii / 2008-09-25 15:20:37 (776)
Man arī, kad ir stresa situācijas, tad vispār negribas ēst un nav tam laika... un svars samazinaas...
eņģels / 2008-11-06 02:10:58 (892)
Jo vairāk stresoju,jo vairāk gribas ēst-pazūd sāta sajūta. Kad esmu ar dzīvi apmierināta,tad par ēšanu aizmirstu.Tā katru atvaļinājumu....
meeness / 2009-02-09 15:01:02 (1191)
es ar neesmu riktiiga, kaa man stress, taa needu..ko nu?
saule / 2009-02-23 20:22:28 (1232)
Agrāk man arī tā bija ,kā stress tā ēstgriba pazūd ,bet tagad ir otrādāk kā stress tā rīt vien gribas un piedevām vēl vairāk nekā parasti. Un par cik dzīvē neiet kā gribētos un visu laiku stresoju un ar katru dienu kļūstu resnāka.
sincukins / 2009-10-12 17:11:49 (1824)
Es arī biju ļoti resna, jo dzīvoju vienā stresā.Tagad varu pateikties tikai šādiem ieteikumiem kā- vingrot, DOMÂT ko ēd un cik daudz, censties meditēt kaut 5 min. dienā. Apsēsties un domāt tikai par ko labu!
kendy / 2010-12-17 23:14:28 (2464)
ko lain es daru? ka lai cinos ar savu lieko svaru, turklat vel veders ir trauceklis, nevaru to dabbut nost, presites uztaisit nevaru, jo tad sap mugura, tas viss ir pec dzemdibam. ir ari nedzudz celulits uz kajam, ludzu iesakiet man kautko, ilgi cinos ar savu problemu.