Probiotiķi - lieliska gremošanas trakta darbība
Vārds „probiotiķis” tiešā tulkojumā nozīmē „priekš dzīves”. Ir divi veidu probiotisko baktēriju – tranzitorās un rezidentās. Tranzitorie mikroorganismi jāuzņem no ārējiem avotiem. Rezidentie mikroorganismi ir tie, kas pastāvīgi dzīvo gremošanas traktā. Sabalansēts rezidento baktēriju līmenis uzlabo gremošanu un palīdz izvadīt atkritumvielas. Papildinot mūsu organismā esošo rezidento baktēriju krājumus, mēs atslogojam ne tikai gremošanas sistēmu, bet arī imūnsistēmu.
Acidofilās (Lactobacillus acidophilus) un bifido (Bifidobacterium bifidus) baktērijas ir divas galvenās probiotiķu sugas, kas dabīgi apdzīvo gremošanas traktu. Acidofilās baktērijas ir vitāli svarīgas normālam barības vielu uzsūkšanās procesam, tās apdzīvo mūsu tievās zarnas, nostiprinot to sieniņas. Acidofilās baktērijas arī aktivē vitamīnu produkciju, palīdz panest laktozi, sagremot pārtiku, kā arī novērš sliktu elpu. Bifidobaktērijas piedalās ūdens absorbcijā no ēdiena, samazina vēdera uzpūšanos un meteorismu, kā arī piedalās efektīvā atkritumproduktu izvadīšanā.
Mūsu gremošanas traktu nepārtraukti bombardē dažādi dabīgie un cilvēka radītie nelabvēlīgie faktori. Ik dienas notiek kaut kas līdzīgs iekšējam karam starp organisma dabīgajām aizsargsistēmām un ārvides faktoriem, kas var izsist no līdzsvara mūsu labvēlīgo zarnu mikrofloru.
Šīs nelabvēlīgās sekas var izraisīt pat medikamenti, kurus mēs lietojam organisma atveseļošanai, nemaz nerunājot par stresu, pārmērīgu alkohola lietošanu, ēdienu, kas bagāts ar taukiem un olbaltumiem, milzīgo uzņemtā cukura daudzumu un citiem ieročiem, kas nemanot darbojas pret mūsu aizsargsistēmām. Tāpat ilgstoši paliekošas sekas atstāj ikviena gremošanas trakta saslimšana – tādas kā dizentērija, salmoneloze un tamlīdzīgas.
Lai cik dīvaini nebūtu, daudzi medikamenti, visvairāk antibiotikas, kuras tiek pielietotas cīņā pret bakteriālām infekcijām un bieži vien var glābt dzīvības, ir ļoti spēcīgs ierocis, kas iznīcina arī labvēlīgās mikrofloras pārstāvjus, īpaši gremošanas traktā. Radiācija, antacīdie līdzekļi, kā arī jau pieminētie antibakteriālie līdzekļi un antibiotiķi izmaina pH līdzsvaru kuņģa zarnu traktā, neitralizē probiotiķu aktivitāti un izposta dabīgo vidi gastrointestinālajā traktā, dodot iespēju savairoties patogēnajiem mikroorganismiem, kā arī pūšanas un rūgšanas baktērijām.
Par laimi, ir veidi kā gremošanas traktu saglabāt veselu. Pirmkārt, ir svarīgi izvēlēties saudzīgu dzīvesveidu. Apzināti izvairoties no liekas un nevajadzīgas medikamentu lietošanas, var stipri samazināt disbakteriozes un gremošanas traucējumu risku. Tāpat pētījumi pierādījuši probiotiķu regulāras lietošanas pozitīvo lomu kuņģa zarnu trakta veselības uzturēšanā.
Daļa cilvēku maldīgi uzskata, ka regulāri lietojot jogurtus un citus piena produktus, kuru saturā arī ir probiotiskie mikroorganismi, nodrošina sevi ar pilnvērtīgu vērtīgo baktēriju daudzumu. Diemžēl pārtikas produktos, ja tos uzņem saprātīgos daudzumos, baktēriju koncentrācija nevar būt pietiekama, tas nevar būt baktēriju avots organisma atveseļošanai vai attīrīšanai, bet tikai palīglīdzeklis gremošanas uzlabošanai. Turklāt bieži vien lielāku efektu dod paša piena produkta pozitīvās īpašības, nevis baktērijas.
Der atcerēties, ka veikalu plauktos esošie baktēriju preparāti ir pakļauti gan temperatūras, gan spēcīgu konservantu ietekmei – un apdomāt, vai dzīvās baktērijas šādos apstākļos vispār spēj saglabāt dzīvotspēju. Tāpat, iegādājoties probiotiskos medikamentus vai uztura bagātinātājus, svarīgi iepazīties ar to lietošanas mērķi un efektivitāti, kā arī baktēriju koncentrāciju preparātā.