Ogļhidrātu uzsūkšanas blokatori

Ogļhidrāti (saldumi, makaroni, kartupeļi un daudzas citas lietas) ir viens no biežākajiem aptaukošanās iemesliem. Ar ogļhidrātiem organisms uzņem tiešu enerģiju, kura pārvēršas taukos, ja netiek tūlīt iztērēta. Cilvēki, kas it kā neēd daudz taukus saturošus produktus, bet sūdzas par svara pieaugumu, visbiežāk ēd pārāk daudz ogļhidrātus.

Metodika:
Ja cilvēks uzturā lieto pārāk daudz ogļhidrātu, tievēšanas nosacījums šiem cilvēkiem ir ierobežot ogļhidrātu uzņemšanu vai panākt to, ka tie neuzsūcās. Vairāk par ogļhidrām var izlasīt sadaļā svarīgākās uzturvielas.

Vienkāršos ogļhidrātus (saldumus, augsta cukura sastāva produktus) ir jāierobežo, jo tie rada tūlītēju enerģijas pieplūdumu un ātri nogulsnējas taukos, ja enerģija netiek patērēta. Turklāt vienkāršie cukuri uzsūkšanos asinīs sāk jau mutē, kur darbojas ferments amilāze. Bet saliktos ogļhidrātus var neitralizēt un nobloķēt to uzsūkšanos, jo tos sašķeļ sarežģītāka amilāzes forma, ko izdala aizkuņģa dziedzeris.

Preparāti: preparātu darbība balstās uz fermenta amilāzes (ferments, kas atrodas gan mutē, gan to izdala aizkuņģa dziedzeris) darbības samazināšanu, kas atbild par salikto ogļhidrātu sadalīšanos līdz glikozei. Princips ir tāds: salikto ogļhidrātu molekulas vairs nesadalās cukura molekulās un līdz ar to arī nespēj uzsūkties no zarnu trakta un vēlāk pārvērsties tauku šūnās.

Latvijā pieejams preperāts Phase 2. Pagaidām šis ir vienīgais oficiāli pieejamais preparāts Latvijā ar šādu darbības mehānismu, tomēr plašajos interneta tīklos var iegādāties arī Carb Blocker uc. preparātus. Uzņemot to pirms ēdienreizēm regulāri, var samazināt uztura kaloriju daudzumu un ierobežot tauku veidošanos organismā.

Mērķauditorija: bezcukura diabēta pacienti, cilvēki, kas uzturā patērē daudz ogļhidrātu un nespēj no tiem atteikties.

Raksta autore : Liene Stīpniece