Tauki un to blokatori

Otrais biežākais aptaukošanās iemesls mēdz būt pārāk liels tauku patēriņš ēdienreizēs. Pārsvarā visi zina, ka tauki satur daudz kaloriju un, uzņemot taukainus ēdienus, samērā viegli var pieņemties svarā. Turklāt šāda diēta mēdz paaugstināt arī holesterīna līmeni asinīs un provocēt daudzu sirds-asinsvadu slimību attīstību. Tomēr nedrīkstētu izslēgt taukus pilnībā (vairāk par tauku nozīmi var lasīt sadaļā svarīgākās uzturvielas, tauki)

Metodika:
Lai “sliktie” tauki netiktu uzņemti organismā, var lietot preparātus, kuru aktīvā viela ir Chitosan. Šie preparāti darbojas pret taukiem līdzīgi kā aktivētā ogle darbojas pret toksiskām vielām. Chitosan uzsūc sevī (adsorbē) taukus no uztura un veido ar tiem kompleksus, kas nespēj uzsūkties asinīs no zarnu trakta un uzkrāties liekajā svarā. Izveidotie kompleksi tiek izvadīti no organisma ārā saistītā veidā.

Pozitīvais šo preparātu blakusefekts ir tāds, ka tas palīdz mazināt arī paaugstinātu holesterīna līmeni, kas ir nopietns sirds-asinsvadu slimību attīstības faktors, kā arī vēlams lietot cilvēkiem, kam diētā ir jāierobežo tauku saturs (žultspūšļa, kuņģa čūlas un pankreatīta slimnieki). Tomēr jārēķinās, ka taukos šķīstošie vitamīni (K, E, D, A), dažādi “labo tauku” preperāti jāuzņem ar dažu stundu starplaiku, nevis kopā ar Chitosan. Iemesls ir pavisam vienkāršs- šis preperāts saista visus uzturā uzņetos taukus- tātad pārspīlēta tā lietošana var izraisīt veselības problēmas (avitaminozes, ādas problēmas uc.)

Preperāti: Latvijas tirgū parādās un pazūd vairāki preparāti, kas satur aktīvo vielu Chitosan, tiem parasti ir vairākas palīgvielas, kas nespēlē lielu lomu. Plašajos interneta tīklos var atrast vēl vairāk piedāvājumus, kur var variēt ar devām, piedevām un cenām. Pieejami gan aptiekās, gan, piemēram, drogās, gan daudzās citās vietās. Figura 1, 2, 3, Dr.Tereško tievēšanas tēja uc.

Mērķauditorija: cilvēki, kas pastiprināti uzņem taukiem bagātus produktus, cilvēki ar augstu holesterīnu asinīs. NB! Tas nav medikaments hiperlipidēmijas terapijai!

Raksta autore : Liene Stīpniece